Czekolada Belgijska

Czekolada belgijska jest popularna na całym świecie i słynie z niezwykłego smaku, który zawdzięcza najwyższej jakości ziarnom kakao, które są używane do jej wyrobu. Czekolada belgijska jest uważana za najlepszą czekoladę na całym świecie. Belgijscy producenci wkładają całe serce w ręcznie wykonywane czekoladowe słodkości, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Belgijska czekolada ma niezwykły aromat, który wypełni każde pomieszczenie słodkim zapachem. Czy jest coś bardziej cudownego niż chłodny wieczór z kubkiem ciepłej kawy i pyszną gorącą czekoladą?

Historia

Czekolada belgijska jest produkowana już od XIX wieku. Kakao używane do wyrobu belgijskiej czekolady jest sprowadzane z Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Sama czekolada belgijska jest nazwą bardzo szeroką i nie istnieje magiczna receptura (przepis) na czekoladę belgijską. Zakłada się, że czekolada musi tylko pochodzić z Belgii, aby dumnie nazywać ją czekoladą belgijską, czyli tą najpyszniejszą na świecie. W XVII wieku utworzono Stowarzyszenie Czekolady w Belgii. W początkowych latach czekolada nie była popularna w postaci stałej, czyli tak zwanej czekoladzie tabliczkowej. Najbardziej popularna była płynna czekolada do picia. Z roku na rok cena czekolady malała i dzięki temu była coraz bardziej popularna wśród klasy średniej. Z czasem zaczęto eksperymentować z kakao i odkryto praliny, które zmieniły oblicze czekolady. Czekoladki praliny są wypełniane likierami, karmelem, marcepanem i kandyzowanymi owocami.

Receptura (przepis) na belgijską czekoladę

Dobra czekolada belgijska musi mieć nie mniej niż 35% czystego kakao. Bardzo często producenci czekolady używają innych tanich zamienników, które mają znacznie gorszy smak i aromat. Ceny czekolady belgijskiej nie są niskie, ale zawsze mamy pewność najlepszego smaku. Wiele z pralin jest robione ręcznie. Co jest czasochłonne. Dlatego warto być wyrozumiałym do wygórowanych cen czekoladowych słodyczy z belgijskiej czekolady.

Fragment z „Belgijskiego Kodeksu Czekolady”: „Rafinacja, mieszanie i konszowanie musi odbywać się w Belgii”.

Słodkości z belgijskiej czekolady
- Praliny
Mają twardą czekoladową skorupę i miękkie wypełnienie. Najczęściej zawierają orzechy, marcepan, karmel, likiery, wiśnie czy mieszankę czekolad.
- Trufle
Różne kształty trufli zawierają najczęściej płynny ganache. Ganache jest najczęściej z orzechami, owocami i kawą.
- Ręcznie wykonywane czekoladki o dowolnych kształtach

Ciekawostki
W Belgii istnieje ponad 2000 producentów czekolady co jest dużą ilością jak na tak niewielki kraj. Produkowane jest 172 000 ton czekolady rocznie. Czekolada belgijska sprzedawana jest na całym świecie i ma wiele milionów wiernych fanów. Dla każdego, kto chociaż raz miał okazję odwiedzić Belgię pierwszym skojarzeniem z tym krajem będą uroczę uliczki ze słodkimi sklepikami i belgijskimi czekoladami.

Podsumowanie
Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować belgijskiej czekolady to może to jest ten moment, żeby to zrobić? Gwarantujemy, że się nie rozczarujesz. Możesz spróbować czekolady belgijskiej w pijalni czekolady lub wybrać się po pralinki do dowolnego sklepu stacjonarnego, lub sprawdzić oferty sklepów online. Czekolada belgijska ma niezwykły smak. Sprawdź ofertę na naszej stronie. Sprzedajmy czekoladę w różnych smakach:
- Mleczna czekolada belgijska,
- Ciemna czekolada belgijska,
- Biała czekolada belgijska,
- Extra ciemna czekolada belgijska.
Czekoladę możesz kupić u nas w różnych wagach:
- 800 gramów,
- 2.5 kilograma,
- 10 kg kilograma.
Możesz kupić niewielkie detaliczne ilości czekolady lub hurtowe ilości czekolady belgijskiej, które będą konieczne na dużych kilkusetosobowych eventach.
Czekolady te są dopasowane do fontann czekoladowych, które są wielką atrakcją każdej uroczystości:
- urodzin,
-imienin,
-wesela,
-wszelkich przyjęć.
Fontanny czekoladowe obsłużą małe, kilkuosobowe przyjęcia, jak i duże uroczystości. Wszystko dzięki najwyższej jakości naszych produktów.
Zespół czekoladowe-fontanny.pl